August Bank Holiday Show 2017 - Results (Event held on 23/09/2017)


Results Mount Mascal August Bank Holiday Show – 2017

 

Results: Class 1a – 1c – Pegasus Magazine Bottom Hole

 

Place

Rider

Riding

 

 

Orla Wynne

George

 

 

Lilly Gray

Dolly

 

 

Makayla Marshall

Sando Toy Symphany

 

 

Ellie White

Chinnmon

 

 

Crystal

Dixie

 

 

Kizzy Gallon

Amber

 

Results: Class 2 – Bonkerz Entertainment Nursery Hobby Horse Stakes

Place

Rider

Riding

1st

Elise King

Rebel

Results: Class 3 – Village Kids Nursery Stakes

Place

Rider

Riding

1st

Crystal

Dixie

2nd

Grace Everson

Finnegan

3rd

Orla Wynne

George

4th

Fearne Everson

Ted

5th

Erin Boman

Hilly Bee

6th

Maklaya Marshall

Sando Toy Symphany

Results: Class 4 – Beyond Bounce Nursery Stakes Pairs

Place

Rider

Riding

1st

Kizzy & Lily

Amber & Dolly

2nd

Fearne & Orla

Ted & George

3rd

Emily & Grace

Fred & Finnegan

4th

Ellie & Summer

Winnie & Iceford Tinks

5th

Daisy & Kerrie

Zaza & Queenie

Results:  Class 5 – Margo Memorial Hoof & Woof

Place

Rider

Riding

1st

Oliver Stead & Maggie

Iceford Tinks

2nd

Amy Ball & Mollie

Bobby

3rd

Fearne & Al-B

Ted

Results: Class 6 – Logan Construction Starter Stakes

Place

Rider

Riding

1st

Liam Foster

Snoopy Flying Tee

2nd

Olivia-Ray Smithson

Mr Barnie Rubble

3rd

Hannah Kelly

Roco

4th

Holly Gray

May Duberry

5th

Kenzy Fairman

Only Angels can Fly

6th

Nia-Mae Osbourne

Take a Chance

Results: Class 7 – Pantiles Trophies Minimus (a - Pony)

Place

Rider

Riding

1st

Amy Ball

Blackfort Bobalong

2nd

Georgia Brooks

Blossom

3rd

Lizzie Sladdin

Betty

4th

Ben Gorman

Shakira

5th

Zoe Outteridge

Duchess

6th

Olivia Phillips

Take a Chance

Results: Class 7 Pantiles Minimus (b – Horse)

Place

Rider

Riding

1st

Megan Palmer

Love Lola

2nd

Milly Hooton

Alfie

3rd

Holly Gray

May Duberry

4th

Kenzie Fairman

Only Angels can Fly

5th

Jasmina Kemp

Mary

6th

Lia Shonfield

Bert

Results: Class 8 - Roberts & Anderson Equestrian Novice Pairs

Place

Rider

Riding

1st

Liam & Paige

Tetley & Dancing with Stars

2nd

Sadie & Holly

Lady & Finnegan

3rd

Amy & Olivia

Blackfort Bobalong & Iceford Tinks

4th

Kenzie & Holly

Only Angels can Fly & May Duberry

5th

Toni & Mazie

Charlie & Toffee

6th

Lauren & Lily

Snoopy & Topsy-Turvy

Results: Class 9 – Paige Ash Memorial Novice Pony

Place

Rider

Riding

1st

Amy Ball

Blackfort Bobalong

2nd

Lola Ayiffee

One in a million

3rd

Shannon Winter

Freddie

4th

Georgia Brooks

Blossom

Results: Class 10 – Mortgage Find Novice Horse

Place

Rider

Riding

1st

Jordan Parsons

Ivanna

2nd

Shauna Howard

Doodin Doris

3rd

Aysha Majeed

Kaisa

4th

Jasmina Kemp

Mary

Results: Class 11 – Feras Al-Jalili Intermediate

Place

Rider

Riding

1st

Shannon Winter

Freddie

2nd

Aysha Majeed

Kaisa

3rd

Manu Protel

Spot

4th

Shauna Howard

Doodlin Doris

5th

Paige Jones

Dancing with Stars

Results: Class 12 – Associated Cooling Services Open

Place

Rider

Riding

1st

Louise Harris

Lucky Boy

2nd

Honey Young

Beechfield Elegance

Results: Class 13 – Bluewater Self Storage Top Score

Place

Rider

Riding

1st

Louise  Harris

Lucky Boy

2nd

Honey Young

Beechfield Elegance

3rd

Liam Foster

Hilly Bee

Results: Class 14 Cruise Club International Condition & Turnout

Place

Rider

Riding

1st

Gillian Parr

Fushicho

2nd

Michelle Wood

Mistique

3rd

Jennifer Pike

MM Belle

4th

Connor Gill

Tigger

5th

Sophie Barnard

Barney Inhand

Results: Class 15 – Horseshoe Barn Lead Rein

Place

Rider

Riding

1st

Eliza Cohen

Tigger

2nd

Olivia

Bad Boy Beano

3rd

Freddie Reast

Pocket Rocket

4th

Amelia Scott

Jeniston Reem

5th

Ella Boyns

Lylee

6th

Esmee Jones

Glenn

Results: Class 16 – Horseshoe Barn Just off the Lead Rein

Place

Rider

Riding

1st

Aimee Simmonds

Keelogs Boy

2nd

Kizzy Gallon

Amber

3rd

Tia Bayhs

Lylee

4th

Neve Wynne

Prince Charming

5th

Lois Jones

Glenn

Results: Class 17 – Baby Sensory Young Handler In Hand

Place

Rider

Riding

1st

Lacey Stillwell

Sully

2nd

Luke Reast

Trigger Happy

3rd

Brooke Dunn

Prince

4th

Connor Gill

Tigger

5th

Kizzy Gallon

Dolly

6th

Jennifer Pike

Belle

Results: Class 18 – The Creaky Shed Junior Showing & In Hand Championship

Place

Rider

Riding

1st 

AIMEE SIMMONDS

KEELOGS BOY

2nd

ELIZA COHEN

TIGGER

Results: Class 19 Okan Fahri Handsome Gelding In Hand

Place

Rider

Riding

1st

Mimi Hulls

Yogi Bear

2nd

Liana O’Neil

Cavan Cowboy

3rd

Nicola Shrienes

Jeniston Reem

4th

Abigail Lee

Lockwood Drugal

5th

Jessica Jones

Glenn

6th

Lacey Stillwell

Sully

Results: Class 20 – Ellie Memorial Prettiest Mare in Hand

Place

Rider

Riding

1st

Megan Palmer

Love Lola

2nd

Eliza Cohen

Tigger

3rd

Kevin Everard

Daidani

=4th

Chloe Dodson-Shanks

Midnight Flight

5th

Eve Mooney

Lolita

6th

Dixie Ward

Pandora

Results: Class 21 – Meluccis Coloured In-hand

Place

Rider

Riding

1st

Amanda Spellacey

Cracker

2nd

Liana O’Neil

Cavan Comboy

3rd

Luke Reast

Pocket Rocket

4th

Julia Simmett

Ethel

5th

Kizzy Gallon

Prince

6th

Abigail Maru

Glen

Results: Class 22 – Brakes Veteran In-Hand

Place

Rider

Riding

1st

Stephanie Roberts

Oliver

2nd

Michelle Wood

Mistique

3rd

Amanda Spellacey

Cracker

4th

Joanne Shrieves

Quinn

5th

Brooke Dunn

Amber

Results: Class 23 – 1st Response Site Services In-Hand Championship Class

Place

Rider

Riding

1st

Amanda Spellacy

Cracker

2nd

Michelle Wood

Mistique

Results: Class 24 – Mr & Mrs Fahri’s Judge In Hand

Place

Rider

Riding

1st

Mikki Mahoney

Boss

2nd

Debbie Beattle

Sully

3rd

Jennifer Pike

Belle

Results: Class 25 – Bell Equine Best Mane

Place

Rider

Riding

 

1st

Bronagh Melartland

Daidani

2nd

Jessica Jones

Medena

Results: Class 26 – Bell Equine Best Tail

Place

Rider

Riding

1st

Freya Abbott

Freddie Steady Go

2nd

Bronagh Melartland

Daidani

3rd

Stephaine Roberts

Oliver

Results: Class 28 – MJD Group Fun Showing & In Hand Championship Class

Place

Rider

Riding

1st

Bronagh Melartland

Daidani

2nd

Debbie Beattle

Sully

Results: Class 29 – Ben Bullen Adventures Working Hunter (45-50cm)

Place

Rider

Riding

1st

Sophie Simmonds

Keelogs Boy

2nd

Emily Mills

Lusmagh Fred

3rd

Elisabeth Huille

Charlie

4th

Grace Everson

Finnegan

5th

Ella Bouvard

Basil

6th

Sadie Shepherd

Lady

Results: Class 30 – Ben Bullen Adventures Working Hunter (60cm)

 

Place

Rider

Riding

 

1st

Freya Abbott

Freddie Steady Go

 

2nd

Megan Palmer

Love Lola

 

3rd

Clare Rolph

Lissangle Supervella

 

4th

Elisabeth Huille

Charlie

 

5th

Abbey Cordwell

JT’s Double Trouble

 

6th

Ben Gorman

Shakira

 

Results: Class 31 – Ben Bullen Adventures Working Hunter (75+cm)

 

Place

Rider

Riding

 

1st

Libby King

Aprils Diamond

 

2nd

Cheyenne Dunn

Prince

 

3rd

Manuela Protel

Spot

 

4th

Aysha Majeed

Kasia

 

5th

Rebecca Mawbey

Freya

 

6th

Stephanie Gushlow

Opal

 

Results: Class 32- Associated Cooling Services Best Riding Horse

 

Place

Rider

Riding

 

1st

Gillian Parr

Fushicho

 

2nd

Hannah Jackson

Fiddler

 

3rd

Rebecca Mawbey

Freya

 

4th

Angela Hicks

Bonnie Firestorm

 

5th

Clare Rolph

Lissangle Supervella

 

Results: Class 33-Associated Cooling Services Best Riding Pony

 

Place

Rider

Riding

 

1st

Sophie Ward

Razzy

 

2nd

Cheyenne Dunn

Prince

 

3rd

Lois Springet

Aston

 

4th

Jennifer Pike

Belle

 

Results: Class 34 – Corporal Championship Class

 

Place

Rider

Riding

 

1st

Gillian Parr

Fushicho

 

2nd

Sophie Simmonds

Keelogs Boy

 

Results: Class 36 – Valens Best Rider Under 16 Years

 

Place

Rider

Riding

 

1st

Cheyenne Dunn

Prince

 

2nd

Nia-Mai Osbourne

Take a Chance

 

3rd

Sophie Simmonds

Keelogs Boy

 

4th

Eloise Hirst

Shamus

 

5th

Frankie English

Beano

 

6th

Lily Crouch

To Fif

 

Results: Class 37 – Village Wines Best Rider 16 Years & Over

 

Place

Rider

Riding

 

1st

Gillian Parr

Fushicho

 

2nd

Kerris Swandon

Trigger Happy

 

3rd

Abigail Lee

Lockwood Dougal

 

Results: Class 38 – Saunders & Gorman Family Mount

 

Place

Rider

Riding

 

1st

Kizzie Gallon

Amber

 

2nd

Sophie Simmonds

Keelogs Boy

 

3rd

Tia Bayhs

Lylee

 

4th

Sophie Ward

Razzy

 

             

 

 

Published by Alison Window on 23/09/2017

Share these results!

Go to top of the page