August Bank Holiday Family Show 2012 (Event held on 30/08/2012)


Results Mount Mascal August Bank Holiday Show – 2012

 

Results: Class 2 –Melucci’s Minimus (Horse)

 

Place

Rider

Riding

 

1st

Daisy Phillips

Madison

 

2nd

Rachel Briggs

Armani

 

3rd

Megan Lewis

Grace

 

4th

Shannon Burke

Julius Temptation

 

5th

Ewan Shaw-Davies

The Fonz

 

Results: Class 2 –Melucci’s  Minimus (Pony)

Place

Rider

Riding

1st

Ellie Hammond

Chunky Monkey

2nd

Abbie Cordwell

Priceless

3rd

Milly Codling

19 Years of Champion

4th

Maddison Galloway

Jumping Jack Flash

5th

Leah Logan

One Eyed Wonder

6th

Ellie Wright

Pimp my Ride

Results: Class 3 – Composting Facilities Novice Pairs

Place

Rider

Riding

1st

Danielle Clarke – Dayna Taylor

M & Ms

2nd

Rachel Briggs – Kirsty Warner

Pick a Pocket – Easton Whisper

3rd

Megan Curant – Alienor Zarb

Pimp my Ride – English Chocolate Bean

4th

Liz Sneddon – Emily Groves

Cleo – True Colours

5th

Chloe Chapman – Devon Bailey

Revelled High Society - Bailey

6th

Ellie Hammond – Becky McHattie

Chunky Monkey – Talk of the Town

Results: Class 4 –Pro Clothing Novice (Pony)

Place

Rider

Riding

1st

Kirsty Warner

Easton Whisper

2nd

Danielle Clarke

Little Miss Dynamite

3rd

Maria Ayiotis

Bluebelle

4th

Tierney Hunt

Cloud

5th

Megan Curant

Pimp my Ride

Results: Class 4 – Pro Clothing Novice (Horse)

Place

Rider

Riding

1st

Emily Groves

True Colours

2nd

Devon Clarke

Bailey

3rd

Shanie Goldfinch

Sultan

4th

Jasmin Ferrari

McKenzie

Results: Class 5 – Coal IT Top Score

Place

Rider

Riding

1st

Josie Carder

Tank

2nd

Kirsty Warner

Easton Whisper

3rd

Maria Ayiotis

Bluebelle

4th

Chloe Chapman

Revelled High Society

5th

Lauren Withey

Avarons

6th

Billy Fisher

Khoda

Results: Class 6 – Sherbets Minicabs Intermediate

Place

Rider

Riding

1st

Alienor Zarb

English Chocolate Bean

2nd

Rachel Briggs

Shalamar Captain

3rd

Kirsty Warner

Easton Whisper

Results: Class 8 – Crayzee Barn Nursery Stakes

Place

Rider

Riding

1st

Connor McLaren

Truffles

2nd

Lucy Greenaway

Jasper

3rd

Emily Mills

Red Hot Chilli Pepper

4th

Princess King

Honey

5th

Katie Aljian

Fidget

6th

Krissy Valentine

Silverstrike Lucky Star

Results: Class 9 – Callison Architecture & Design Starterstakes

Place

Rider

Riding

1st

Cerys Withey

Red Roulette

2nd

Sian Goldfinch

Ginger Gem

3rd

Nancy Dennis

The Puzzler

4th

Abbie Cordwell

Priceless

5th

Sinead Stevens

Chunky Monkey

6th

Rosie Dennis

Ben

Results: Class 10 – Peter Cooks Events LLP – Pony Club Class

Place

Rider

Riding

1st

Amanda Brewster

Alphie

2nd

Rosie Dennis

Ben

3rd

Nellie Venner King

Red Hot Chilli Pepper

4th

Holly Evernett

Fudge

5th

Maddison Galloway

Jumping Jack Flash

6th

Christian Mitchell

Calvin

Results: Class 11 – Paddys Food Hoof & Woof Class

Place

Rider

Riding

1st

Abbie Cordwell

Priceless -

2nd

Emily Nicol

Penthill Braveheart - Ruffles

3rd

Cerys Withey

Red Roulette -

4th

Rachel Briggs

Pick a Pocket - Louis

5th

Ellie Hammond

Chunky Monkey – Alfie

6th

Maisie Webb

Jammy Dodger -

Results: Class 14 – The Bath House Young Handler in Hand

Place

Rider

Riding

1st

Sophie Simmonds

Bambi

2nd

Eva Coburn

Poppy

3rd

Emily Mills

Red Hot Chilli Pepper

4th

Emily Nicol

Penthill Braveheart

5th

Cassie Gilman

Caveys Little Gem

6th

Demi Parfitt

Timmy

Results: Class 15 – The Bakery Lead Rein Class

Place

Rider

Riding

1st

Demi Parfitt

Timmy

2nd

Emily Mills

Red Hot Chilli Pepper

3rd

Sophie Simmonds

Bambi

4th

Ruby Brandy

Total Eclipse

5th

Chloe French

Sergeant Pepper

6th

Ellie Tripp

Bill Bo Baggins

Results: Class 16 – Red Hair Design Handsome Gelding In-hand

Place

Rider

Riding

1st

Charlee Bywater

Tiggi

2nd

Shannon Burke

Julius Temptation

3rd

Katherine Dow

Shalamar Captain

4th

Rachel Briggs

Armani Code

5th

Emily Nicol

Penthill Braveheart

6th

Theresa Marsh

Aslan

Results: Class 17  - Persona Prettiest Mare

Place

Rider

Riding

1st

Shelley McCoy

Camarl

2nd

May Mundt-Leach

Delphi

3rd

Dolly Webb

Surprise

4th

Katie O’Mahoney

Voliska JPP

5th

Chloe Lines

April

6th

Jemma Kenny

Brook

Results: Class 18 – Ben Bullen Outside Adventure – Coloured in Hand

Place

Rider

Riding

1st

Eloise Seymour

Tobi

2nd

Charlee Bywater

Tiggi

3rd

Sara Tripp

Bill Bo Baggins

Results: Class 19 – Darwin Press Family Mount

Place

Rider

Riding

1st

Emily Heath

Apple Jack Brandy

2nd

Nicola Biginton

Margo

3rd

Theresa Marsh

Aslan

4th

Ewan Shaw-Davies

The Fonz

5th

Olivia Stead

Twyford Mallow

Results: Class 20 – Fancy Dress

Place

Rider

Riding

1st

Dolly Webb

Surprise

2nd

Paige Linehan

Tommy

Results: Class 21 – Village Wines Working Hunter Horse

Place

Rider

Riding

1st

Rachel Lok

Its Bobzy

2nd

Alexa Rule

Caveys Irish Gem

3rd

Jasmine Ferrari

McKenzie

4th

Libby King

Athlone Leah

5th

Katie O’Mahoney

Voliska JPP

Results: Class 22 – Logan Construction Working Hunter Pony

Place

Rider

Riding

1st

Ellie Hyland

Dezzert

2nd

Josie Carder

Tank

3rd

Mia Hefferon

William Shakespeare

4th

Rosie Dennis

Ben

5th

Maria Ayiotis

Bluebell

6th

Nancy Dennis

The Puzzler

Results: Class 23 – Alpollo Air Conditioning Best Riding Horse/Pony

Place

Rider

Riding

1st

Mia Hefferon

William Shakespeare

2nd

Emma Argent

Midnight Rascal

3rd

Aysha Majeed

Pepper

4th

Ellie Hyland

Dezzert

5th

Terilea Murphy

Josie

6th

Georgia Hempenstall

Lady

Results: Class 24 – R P Martin Championship Class

Place

Rider

Riding

1st

Mia Hefferon

William Shakespeare

2nd

Rachel Lok

Its Bobzy

3rd

Josie Carder

Tank

Results: Class 25 – Red Rooster Best Rider Under 16

Place

Rider

Riding

1st

Alienor Zarb

English Chocolate Bean

2nd

Emily Groves

Tippy

3rd

Abigail Lee

Chalky

4th

Teigan Berre

Willow

5th

Shannon Burke

Julius Temptation

 

Nellie Venner-King

Red Hot Chilli Pepper

         

 

Results: Class 26 – Buenos Aires Café Best Rider over 16

Place

Rider

Riding

1st

Alexa Rule

Caveys Irish Gem

2nd

Katie O’Mahoney

Voliska JPP

Condition & Turnout – Sponsored by Bell Equine

Place

Rider

Riding

1st

Hannah Jackson

Fiddler

2nd

Shannon Burke

Julius Temptation

THE ALZAMINA ACHIEVEMENT TROPHY SHIELD

Place

Rider

Riding

1st

KIRSTY WARNER

EASTON WHISPER

 

Published by Sue Borrow on 30/08/2012

Share these results!

Go to top of the page